כסאותמאת: אסתר חביב

כסאות הם מצרך שימושי וחיוני ביותר. האם מדובר רק בכסא? אז זהו, שלא.
אמנם כסאות משמשים אותנו לישיבה ותו לא, אך בימינו אנו מכירים סוגים של כסאות לשימושים שונים ומגוונים כמו כסאות תלמיד, כסאות מנהל, כסא לגן, כורסאות מעוצבות, רגילות או מתכווננות וכדומה.

המגוון בין הפריטים יצא הפרדה ברורה בין השימושים השונים של הכיסאות. העניין הפך למעין מוסכמה בתחום הסדר והארגון : לכל פינה בבית או במשרד צריכה להיות התאמה בין הפריט האחד לאחר, בדיוק כפי שיש כסא אורח לפינת המתנה, קיים כסא מפואר למנהל, יש כסא נמוך לקוסמטיקאית, כסאות בר גבוהים וכסא תואם לשולחן אוכל.

תעשיית הריהוט גדלה והתפתחה, התמזגה אל עולם העיצוב והאופנה, מה שפיתח תחומים עשירים בתנופה כמו אדריכלות ועיצוב הפנים, עיצוב תעשייתי ופיתוחי מוצר ברמה גלובאלית של כאין שיעור. ריהוט באופן כללי קיבל צורות, גדלים, וצבעים שונים והיד עוד נטויה, כל שנה מתקיימות תערוכות גדולות. לצורכי השוואה, כסא איננו רהיט שגרתי כמו שולחן או ארון, לא ממש מתאפשר להתפזר עם עיצובו יתר על המידה, כסא בראש ובראשונה צריך להיות כזה שראוי לשבת עליו ולא רק לכמה רגעים ולפיכך, שדרוגו של כסא בסיסי מבקש לייצר מוצר נוח יותר ובו זמנית מעוצב ויפה. כסאות בר למשל הם בעלי מראה מודרני, אך חייבים לוודא שהם נוחים מספיק.

כאשר מציגים כסאות למטרה שיווקית מדגישים את הנינוחות כערך מוסף למוצר וכיתרון בולט כי למעשה, זה מה שחשוב (מה יעזור כסא בדגם יהלום מרהיב עשוי כולו יהלומים כשאפשר בקושי להתיישב עליו בזוויות). בקרב האוכלוסייה עלתה המודעות הרווחת לצריכת כסאות שהם בריאים לגוף ולאזור עמוד השדרה בפרט, במיוחד עבור אנשים שיושבים שעות מרובות בעבודה או בלימודים, חשוב להשיג כסאות טובים מרופדים עם משענת יציבה ונוחה. לשם דוגמא , קיימים כסאות "בריאות" למניעת כאבי גב , כאבי ברכיים, להקלה בכאבי פריצת דיסק , כסאות בטיחות, וכסא לתינוק. כל אלו לא רק למסחר משום שישיבה נכונה מסייעת לשמור על בריאות הגב ועמוד השדרה ומקלה על כאבי רגליים.

כאשר החלטתי להתחיל ללמוד לתואר, הבנתי שאצטרך לעצב מחדש את החדר שלי בתוספת של שולחן כתיבה מדפים לספרים וכסא כמובן, נסעתי לחנות לרהיטים ובחרתי די מהר ריהוט שמתאים לי לחדר, רק עם בחירת הכסא התעכבתי כי פשוט לא הבנתי למה סך הכל כסא צריך לעלות כל כך הרבה כסף (סטודנטית תפרנית, מה לעשות), ובאמת , משך כזמן מה "הסתדרתי" עם כסא כלשהו שהיה לי כבר בבית.

את הטעות למדתי 'על בשרי', לאחר שעות מרובות של למידה בישיבה על כסא פשוט, התחלתי להרגיש באי נוחות בישבן ובכאבים בגב התחתון, ללא ספק הפריעו ללמידה, ללא ספק לא בריא לטווח הארוך. את חשיבותו של כסא טוב מבינים כיום גם המעסיקים בעבודות משרדיות, אם לא יעניקו תנאים נוחים לעבודה יסתכנו בתביעות משפטיות, ויצטרכו לקחת באחריות. לישיבה מרובה מומלץ להשתמש בכסא בעל מושב ומשענת רחבים ומרופדים עם גב גבוה אורטופדי עם אופציה לשנוי זווית, ואופציה לשינוי גובה כסא.

אם כן, השקעה בכסא איכותי איננה מבוטלת וחשובה ברמת הדאגה הגופנית של כל אדם כלפי עצמו ולא מומלץ להקל ראש בדבר.
 
עבודות מעצבים
 
© כל הזכויות שמורות ל DesignTips - טיפים בנושא עיצוב פנים ועיצוב בכלל 2009-2010