מוזיאון דאלימאת: אסתר חביב

בעודי חובבת אומנות לא קטנה, אני נהנית מיצירה כחוויה תרבותית בלתי מבוטלת כקהל אוהד ומריע, אמנות היא יסוד נפשי המעניק לי אהבה ויופי רוחני ללא רבב. הצגות, מופעי מוזיקה ומחול, שירה , ספרות וציור, כל אלו יתקבלו אצלי בסבר פנים יפות. ככל הנראה היקום כולו מרגיש בחיבה הזאת כי מאז ומתמיד נמשכו אליי אנשים יוצרים, הפכו להיות חברים שלי וליוו אותי בחיי, נדמה כי האהבה והעידוד שלי חיזקו את ידם ומשום כך החיבור.

ניתן לסכם כי מאז מעורבות אינטנסיבית אחרונה שלי בקשר עם צייר די עייפתי מנפשו המיוסרת של האמן, כיונק השראה מתוך חובה קיומית. את אותו צייר שהיה לי כבן זוג אזכור בחיבה על כישרונות האיור הנפלאות, אתן לו את זכות הראשונים על כך שהוא זה שהכיר לי יצירות של מפורסמים בתחומם כמו סלבדור דאלי. אל דאלי ועולמו נקשרתי באופן מיוחד, עליו אספר בהערצה.

דאלי הוא אומן סוריאליסטי נודע אשר מהווה כיום ובעבר כמודל והשראה לציירים קיימים ולכאלה שצועדים את צעדיהם הראשונים בתחומי הציור והפיסול.

סלבדור דאלי הוא יליד העיר פיגורס בקטלוניה שבספרד שם רכש השכלה לראשונה בציור והחל לעסוק בכך. דאלי עקר למדריד שם למד באקדמיה לאומנויות, אם כי סולק מהאקדמיה טרם זמנו כאשר סרב לעמוד לבחינת סיום מול הפרופסור שהיה אמור לבחון אותו. משם עבר לפריז , את יצירותיו המגוונות מכל סגנונות הציור הכירו טובי המציירים בעולם (בניהם פיקאסו), ואת התערוכות שהכין מבקרים נפעמים שבחו והללו, מכאן ואילך סלבדור דאלי הפך לסיפור הצלחה.

לאחר תקופת מגורים של מספר שנים בארצות הברית בתקופת מלחמת העולם השנייה חזר דאלי אל פיגוראס והחל לעבוד על מוזיאון תיאטרון גאלה סלבדור דאלי בעיר הולדתו. את מוזיאון דאלי בספרד בנו באותו מבנה בו הציג דאלי את תערוכתו הראשונה בצעירותו, מבנה זה שופץ והוקם מחדש. מוזיאון דאלי בספרד נחנך בשנת 1974 כאשר דאלי כבר היה בסטאטוס בעל ערך גבוה ומכובד מאוד ברמה אוניברסאלית. מוזיאון דאלי בספרד פורסם בריש גלי כמקום מקדשם של יצירותיו וזוכה לעליית רגל של אלפי תיירים מדי שנה, מאפשר להגיע ולחיות מחדש את המיצגים, הרישומים והצבעים בגלריה המפוארת.

את הכניסה אל מוזיאון דאלי בספרד עוטפת כיכר עליה נמצאים פסלים מעשה ידיו להתפאר של דאלי כמובן. מה שנחמד לדעת זה שמותר לצלם שם ללא פלאש כך שהצלחתי כבר להתפעל מהמראות המצולמות כהכנה, קשה לתפוס את העוצמה והגדולה של אדם כה מוכשר שניחן ביכולות ייחודיות לפסל ולצייר את כל הקיים במוזיאון בכפיו. המוזיאון מכיל 22 חדרים לסיור כאשר חדרים 19 עד 22 הם הרחבה של דאלי בשלב מאוחר יותר כתוספת ובעיקר מכילים תמונות שדאלי צייר להנציח את גאלה אשתו.

מקום קבורתו נמצא באחד מחדרי המוזיאון מותיר אחריו יראת כבוד אופפת בקדושה ונוכחות חזקה בהיסטוריה של דאלי, ישותו יחד עם פעליו.

מוזיאון דאלי בספרד הוא מקום מצבתו של האמן הנודע, אמליץ לחובבי תרבות כחלק בלתי נפרד מחוויית טיול לספרד את ההגעה לאתר כמחווה לדמות מעצבת ומשפיעה באומנות השלמה, וכחוויה מעניינת ומפתחת חושים באורח אישי.


 
עבודות מעצבים
 
© כל הזכויות שמורות ל DesignTips - טיפים בנושא עיצוב פנים ועיצוב בכלל 2009-2010