שעוני קירשעוני קיר – פריט עיצובי שחוזר לאופנה בגדול | אפרת ברגמן

שעונים בכלל ושעוני קיר בפרט הינם פריטים שעברו כברת דרך ארוכה, אבל כיום הם הולכים ותופסים את מקומם כפריטי אספנות מבוקשים למביני עניין.

במסגרת הניסיונות החוזרים והנשנים של בני האדם למצוא גורם שיוכלו להתבסס עליו לשם אמדן מדויק של זמן, היוו שעוני קיר פריצת דרך משמעותית, יחסית לכל סוג של אמדן זמן שהיה מקובל עד אז. דרכים למדידת זמן היו שעוני שמש, שעוני מים, שעוני חול ועוד. מדידת זמן מדויקת נהפכה לחשובה יותר ככל שהתקדמה אמנות הניווט והשיט.

שעוני הקיר הומצאו באמצע המאה השבע עשרה לערך, ומאז ובמשך שלוש מאות השנים שאחריו היולאמצעי מדידת הזמן המדויקים ביותר שהיו בנמצא. ישנם שעוני קיר שנבנו ועוצבו בצורה כל כך מדויקת שהסטייה שלהם בדיוק הייתה פחות משנייה אחת ביום. ואולם עם היתרון הגדול שבדיוק, מגיע גם החיסרון הגדול של שעוני קיר, ובמיוחד שעוני מטוטלת, והוא הכורח שלא להזיז אותם ממקומם. סוג אחר של שעונים שהתפתח במקביל היו שעונים מכאניים שהיו מבוססים על קפיצים, שעונים שדגמים מאוחרים שלהם הם בעצם שעוני היד הראשונים.

בשנות הארבעים נכנסו לשימוש שעוני יד למיניהם, מה שגרע לא מעט מערכו של שעון הקיר. ואולם בכל זאת לא נס ליחם של שעוני הקיר והם המשיכו עוד כמה עשרות שנים להיות בראש טבלת המכירות בכל הקשור למדידת זמן. בשנות השישים היו שעוני קיר מהאביזרים החשובים ביותר בבית, והוצבו במקום מרכזי על מנת שיהיה אפשר להציץ אליהם מכמה שיותר חלקים בבית.

מאז שנות השבעים נהפכו שעוני קיר למיותרים מבחינה פונקציונאלית, אבל לעומת זאת הלך והתחזק מעמדם כאביזרים עיקרים בעיצוב ובקישוט הבית. סוגים שונים של עיצוב כוללים את שעון הקיר כאחד הסממנים שלהם. בין סוגי העיצוב האלה ניתן למנות את העיצוב הקלאסי.

שעוני קיר ישמרו, ככל הנראה, על מעמדם הנוכחי עוד לתקופה ארוכה והדבר אףעשוי אפילו להתחזק, ככל שתגדל כמות האנשים המשתמשים בשירותי עיצוב לשם יצירת המראה והאווירה הרצויה בבית.

 
עבודות מעצבים
 
© כל הזכויות שמורות ל DesignTips - טיפים בנושא עיצוב פנים ועיצוב בכלל 2009-2010