עיצוב קליניקות


עיצוב קליניקות – טיפים מרכזיים

לכל קליניקה בימנו מגיעים אנשים לטובת קבלת סיוע או שירות הכולל הליך טיפולי, לרוב רפואי אך גם נפשי או אסתטי, ובשל כך,חייבת היא, בראש וראשונה, להשרות על המבקרים בה אווירה נעימה, בטוחה ונינוחה אשר תקל עליהם את השהייה ותרגיע את נפשם וגופם, בעת ההגעה למקום, בזמן ההמתנה וגם לאחר הטיפול. הדבר נכון לגבי מבקרים ומטופלים בכל טווחי הגילאים בין אם ילדים, בני נוער, אנשים בוגרים יותר או בני גיל הזהב והגיל השלישי.

אז מהיכן מתחילים?

ככלל עיצוב פנים לקליניקה
צריך להיות מותאם בבסיסו לאופי המקום, סוגי הטיפולים המועברים בה, צורכי המקום, ובעיקר לתפיסת עולמו של המטפל והאווירה אותה ירצה להעביר. בשלבי התכנון הראשוניים נבדקים הפרמטרים המרכזיים הקיימים דוגמת גודל הקליניקה, מיקומה, חלוקה פנימית לחדרי טיפול, אולם המתנה, שירותים ומחסנים, כמות המבקרים הממוצעת בכל יום וכו' אל מול הצרכים העתידיים.

בנוסף למרכיבים הקיימים הללו, הליך התכנון נדרש לכלול גם אלמנטים פסיכולוגיים ופנים פונקציונאליים מורכבים, בין היתר:

•    רצוי ליצור חלל אינטימי, מרגיע, נעים ומחבק, אך עם זאת גם מרשים ויוקרתי.
•    חדרי הטיפול אמורים להיות פונקציונאליים ונוחים לפעילות, מרווחים במידה אבל לא מרווחים מדי כדי ליצור את האינטימיות הנדרשת בין המטפל והמטופל.
•    בין חדרי הטיפול לחלל הכולל נדרש ליצור הרמוניה מבחינת הצבעים, התאורה, הריהוט, אביזרים וחפצי נוי, שטיחים וכו' לצבעים ולתאורה, למשל, חשיבות גדולה ומשמעותית לדוגמא בחדר שנועד לטיפולים רפואיים מסוימים יידרשו צבעים בהירים ותאורה רכה; לחללים בהם מתקיימים טיפולי "מוטיבציה" יתאימו צבעים עזים יותר; וילונות נדרשים כאשר רוצים להחשיך מעט את החדר כדי ליצור אינטימיות וכו'.
•    חדר ההמתנה אמור להיות מרווח ככל האפשר, עם כסאות וכורסאות נוחים ומרופדים לישיבה נינוחה וממושכת. בנוסף, לעתים מומלץ לשלב גם מסכים שנועדו להעביר מידע רלוונטי או להקרין תכנים שונים בעת ההמתנה.

כל קליניקה ומרפאה והייחודיות שלה

בעת תכנון עיצוב המיועד למרפאות בתחומי טיפול שונים יושם דגש על אלמנטים חשובים שונים, כך למשל במרפאות וקליניקות לטיפולי שיניים תינתן חשיבות לבידוד המקטין את רעש המכשור שמעלה חששות בקרב חלק מהמטופלים. ישנן קליניקות בהן הדלתות עשויות זכוכית דרכה ניתן לראות את המטפלים בשעת עבודתם אבל לא את המטופלים, במקומות מסוג זה אלו גורסים הבעלים כי אין צורך באינטימיות רבה מדי בגלל אופי הטיפול. במרפאות ילדים יושם דגש על הכנסת אביזרי משחק צבעוניים והשארת חלל מרווח למשחק ותנועה. עיצוב קליניקה ביתית יתרכז בצורך להפריד בין החלל הביתי לחלל המרפאה, ובמקרים רבים, ייבנה קיר חוצץ או כניסה נפרדת וכן הלאה.


טיפים נוספים בנושא עיצוב פנים - לחץ כאן

 

עבודות מעצבים
 
© כל הזכויות שמורות ל DesignTips - טיפים בנושא עיצוב פנים ועיצוב בכלל 2009-2010