טרקטורוניםמאת: רון פדר

טרקטורונים והתרבות הישראלית

כיום הטרקטורונים הפכו לאופנה של ממש. בשונה מטרנדים חולפים, עושה רושם שהשיגעון הזה השתלב בצורה חלקה עם התרבות הישראלית המטיילת, החצופה והבלתי-אמצעית. טרקטרונים הם בסך הכל כיף אדיר. מדובר בכלים שמאפשרים לכל נהג ממוצע לחוות חווית שטח יוצאת דופן בעוצמתה. לאור השיפורים בדגמים האחרונים כמו rzr, אפילו לא תרגישו את הגב אחרי הרכיבה.

>> צפו בדגמים החדשים של פולאריס רבולבלר.


שמירה על הבטיחות

רכיבה על טרקטורון היא לא הדבר הבטוח ביותר בעולם. רמת הבטיחות של הנסיעה נגזרת מהשטח בו אנו מטיילים, ההיכרות שלנו עם השבילים, תנאי מזג האויר, תחזוקת הטרקטורון, טרקטורונים נוספים שנוסעים איתנו וכמובן איכות הנהג. על כל הגורמים הללו יש להוסיף כמובן כללי בטיחות בסיסיים + קסדה על הראש. יחסית לענפי ספורט כמו סקי ומכוניות מרוץ, לא בטוח שמדובר בתחום עד כדי כך מסוכן. סעו בזהירות!


טרקטורונים


רישיון לנהיגה על טרקטורון

אחת מן הסיבות לכך שרכיבה על טרקטורונים בארץ היא כה פופולארית בקרב צעירים היא העובדה שנערים בגילאי שש עשרה ומעלה יכולים להוציא רישיון נהיגה על טרקטורון. במקום לחכות עד גיל שמונה עשרה לרישיון נהיגה על רכב פרטי ניתן להוציא רישיון לטרקטורון כבר מגיל שש עשרה.   כמו כן רכישת טרקטורון הינה הרבה יותר זולה מרכישת רכב פרטי. משפחות שגרות באזורים כפריים ליד מושבים מוצאות את השימוש בטרקטורון יעיל ומהנה במיוחד. למעט רכישת טרקטורון באופן עצמאי בכל סוכנות טרקטורונים בדרום או צפון הארץ, ישנה גם אפשרות שכירה של טרקטורון לזמן מוגבל או יציאה לטיול מאורגן באמצעות חברה שמתעסקת בטיולי טרקטורונים. ישנן אופציות שונות לטיולים מסוג זה בכל רחבי הארץ ובמיוחד בצפון ומרכז הארץ.


התחליפים פחות אטרקטיביים

למעט רכיבה על טרקטורונים ישנם סוגים נוספים של ספורט אתגרי בישראל. קירות טיפוס, רכיבת שטח על אופנועים או אופניים, קפיצת בנג'י, ניווט תחרותי ועוד. בפארק הירקון בתל אביב ישנו קיר טיפוס בו ניתן ללמוד ולהתאמן על טיפוס אתגרי מסוג זה. קיר טיפוס זה מאפשר למבוגרים ולילדים מגיל צעיר להתאמן על טיפוס אתגרי. רכיבת שטח על אופניים או אופנועים ניתן למצוא באזורים מדבריים יחסית אשר מאפשרים לרוכב את תנאי השטח הנחוצים לחוויה אתגרית. רוב הרכיבות בישראל מתבצעות באזור בית שמן, ירושלים ובאר שבע.

כמו כן ישנם ישראלים רבים אשר טסים במיוחד לחוץ לארץ לרכיבות אופניים אתגריות דרך מדבריות. היעדים הפופולאריים הם סין, דרום אפריקה וטורקיה. באשר לקפיצת בנג'י ככל הידוע לי אין בארץ איזור קפיצה טוב במיוחד שמאגד אליו קופצים רבים. יחד עם זאת במדינות אחרות בעולם ישנם אתרי קפיצת בנג'י מפורסמים במיוחד אליהם מגיעים תיירים והרפתקנים מכל העולם. שני אתרי הקפיצה המפורסמים ביותר הם נפאל ודרום אפריקה. בשתי המדינות הללו ניתן למצוא חובבי ספורט אתגרי שמגיעים במיוחד על מנת לקפוץ בנג'י.


ניווטים בשטח - בעתיד ישתלבו עם הטרקטורונים

למעט רכיבה על טרקטורונים ישנו בארץ ספורט אתגרי נוסף שמאגד אליו הרפתקנים רבים והוא ניווט תחרותי. תחרויות הניווט בארץ מאפשרות לקהל בטווח גילאים רחב יותר, מאשר זה שמשתתף ברכיבה על טרקטורונים, לקחת חלק בחוויה. ניתן לראות ילדים צעירים בגילאים עשר ומבוגרים בגילאי שישים ומעלה משתתפים בתחרויות ברמות שונות. אגודת הניווט בארץ מאפשרת מגוון מסלולים שונים המיועדים לרמות ניווט ויכולת גופנית שונה. רוב המסלולים הם תחרותיים ונמדדים על זמן, אך ישנם גם מספר מסלולים שלא נמדדים בזמן.


ולסיכום

באופן כללי ניתן לומר שבשנים האחרונות תחום הספורט האתגרי ורכיבה על טרקטורונים בפרט הפכו ליותר פופולאריים ומשמעותיים בחייהם של צעירים ומבוגרים בישראל.  

 
עבודות מעצבים
 
© כל הזכויות שמורות ל DesignTips - טיפים בנושא עיצוב פנים ועיצוב בכלל 2009-2010